£99.00
£0 upfront
£49.00
£0 upfront
£39.00
£0 upfront
£125.00
£0 upfront
£0 upfront
£0 upfront
£89.00
£0 upfront
£59.00
£0 upfront
£89.00
£0 upfront
Crafted with eco-friendly materials, the Pixel 7 is a masterpiece of design and thought, with a sleek matte recycled aluminium frame and edgeless Corning Gorilla Glass Victus. Available in three colours, each features a fingerprint-resistant coating and IP68 water and dust resistance, to withstand mishaps.
| Audio Features: | Stereo speakers, 3 microphones, Noise suppression |
|---|---|
| Network Bands: | GSM / EDGE / UMTS / HSPA+ / HSDPA / LTE |
| Display Refresh Rate: | 90Hz |
| Display Size: | 6.3-inches |
| Display Technology: | FHD OLED |
| Extra Features: | Corning® Gorilla® Glass Victus cover glass, Always-on display with At a Glance and Now Playing, Built-in VPN powered by Google One, 4K video recording at 30 FPS, 60 FPS 1080p video recording at 30 FPS, 60 FPS, Proximity sensor, Ambient light sensor, Accelerometer, Gyrometer, Magnetometer, Barometer, |
| Box Content: | 1 m USB-C® to USB-C cable (USB 2.0), Quick Start Guide, Quick Switch Adapter, SIM tool |
| SIM Type: | Nano / eSIM |
| Operating System: | Android |
| Display Resolution: | 1080 x 2400 pixels |
| RAM: | 8GB |
| Chipset: | Google Tensor G2, Titan M2 security coprocessor |
| Face Scanner: | Yes |
| In-display Fingerprint Scanner: | Yes |
| Fingerprint Scanner: | Yes |
| Virtual Assistant: | Google Assistant |
| Google Pay: | Yes |
| Display Definition: | Full HD |
| Display Pixel Density: | 416ppi |
| Reverse Wireless Charging: | Yes |
| Video Camera Resolution: | 4K |
| Fast Charging: | Yes |
| Wireless Charging: | Yes |
| Charging Port: | USB Type-C |
| Battery Capacity: | 4355mAh |
| Camera Resolution: | Dual camera 50MP wide + 12MP ultrawide |
| Camera Features: | 50 MP Octa PD Quad Bayer wide camera, 1.2 μm pixel width, ƒ/1.85 aperture, 82° field of view, 1/1.31 |
| Front Camera Resolution: | 10.8MP |
| Slow Motion Video: | Yes |
| Dimensions: | 155.6mm (H) x 73.2mm (W) x 8.7mm (D) |
| Front Camera Features: | 10.8MP 1.22 μm pixel width, ƒ/2.2 aperture, Fixed focus, 92.8° ultrawide field of view |
| GPS: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| NFC: | Yes |
| WiFi: | Yes |
| IP Rating: | IP68 |
| Weight: | 197g |
| Internal Storage: | 128GB |