£0 upfront
Durable and eco-friendly, the Nokia X30 5G is made with a 100% recycled aluminium frame and 65% recycled plastic rear for a mobile that is genuinely sustainable. Planet conscious in gorgeous Cloudy Blue, the sleek and timeless design looks and feels great to hold and is perfectly pocket-sized, so it'll never go out of style.
| Audio Features: | OZO Spatial Audio capture with wind noise reduction, aptX HD, aptX Classic, aptX Adaptive, FM radio receiver. |
|---|---|
| Display Refresh Rate: | 90Hz |
| Virtual Assistant: | Google Assistant |
| Fingerprint Scanner: | Yes |
| In-display Fingerprint Scanner: | Yes |
| Face Scanner: | Yes |
| CPU: | Snapdragon® 695 5G |
| RAM: | 6GB |
| Operating System: | Android |
| Operating System Version: | Android 12 |
| SIM Type: | Nano / eSIM |
| Box Content: | Nokia X30 5G device, Quick Start Guide, Safety Booklet, Sim Pin, USB Type C Cable |
| Display Technology: | AMOLED |
| Display Size: | 6.43-inches |
| Display Definition: | Full HD+ |
| Fast Charging: | Yes |
| Display Resolution: | 1080 x 2400 pixels |
| Dimensions: | 158.9mm (H) x 73.9mm (W) x 7.99mm (D) |
| Weight: | 185g |
| IP Rating: | IP67 |
| WiFi: | Yes |
| NFC: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Front Camera Resolution: | 16MP |
| Camera Features: | 50MP big pixel PureView OIS camera, Corning® Gorilla® Glass with DX+, Capture Fusion for UW, Night Mode 2.0, Dark Vision, Tripod Mode, Night Selfie, AI Portrait |
| Camera Resolution: | Dual 50MP OIS + 13MP ultrawide |
| Battery Capacity: | 4200 mAh |
| Charging Port: | USB Type-C |
| Google Pay: | Yes |