£0 upfront
£0 upfront
Comfortable to use, durable to handle, and seriously stunning: yep, that's the Galaxy S22 Plus. Featuring an IP68 dust and water resistance rating, as well as a glass front and back with Gorilla Glass Victus+ display, you're covered for just about anything when it comes to everyday slips, scratches and spills.
| Headphone Jack: | via USB Type-C |
|---|---|
| Display Resolution: | 1080 x 2340 pixels |
| Samsung Pay: | Yes |
| Virtual Assistant: | Google Assistant |
| Fingerprint Scanner: | Yes |
| Chipset: | Exynos 2200 |
| RAM: | 8GB |
| Operating System: | Android |
| Network Bands: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| SIM Type: | Nano / eSIM |
| Box Content: | Samsung Galaxy S22 Plus Refurbished Handset, Data Cable, Ejection Pin |
| Extra Features: | Accelerometer, Barometer, Fingerprint Sensor, Gyro Sensor, Geomagnetic Sensor, Hall Sensor, Light Sensor, Proximity Sensor |
| Display Technology: | 2 x Dynamic AMOLED |
| Display Size: | 6.6-inches |
| Display Refresh Rate: | 120Hz |
| Display Definition: | Full HD+ |
| Display Pixel Density: | 393ppi |
| Wireless Charging: | Yes |
| Dimensions: | 157.4mm (H) x 75.8mm (W) x 7.6 mm (D) |
| Weight: | 196g |
| IP Rating: | IP68 |
| WiFi: | Yes |
| NFC: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Front Camera Features: | LED flash, auto-HDR, panorama. |
| Video Camera Resolution: | 8K |
| Front Camera Resolution: | 10MP |
| Camera Features: | f/2.2, 26mm (wide), 1/3.24", 1.22µm, Dual Pixel PDAF, 3x Optical Zoom |
| Camera Resolution: | Triple camera 12MP + 50MP + 10MP |
| Battery Capacity: | 4500 mAh |
| Charging Port: | USB Type-C |
| Google Pay: | Yes |