£119 upfront
£59 upfront
£159 upfront
Unlimited
5G Data
Unlimited Minutes
Unlimited Text
In Stock
Unlimited
5G Data
Unlimited Minutes
Unlimited Text
In Stock
The Galaxy Z Fold4 is slim and lightweight for a sophisticated, compact design – but don't be fooled by appearances. The Fold4 is tougher than it looks thanks to Ultra Thin Glass, an Armor Aluminium hinge and frame, IPX8 water resistance and a super-foldable Corning Gorilla Glass Victus+ Cover Screen.
| Reverse Wireless Charging: | Yes |
|---|---|
| Dimensions: | Folded: 67.1 x 155.1 x 15.8 mm | Unfolded: 130.1 x 155.1 x 6.3mm |
| Fingerprint Scanner: | Yes |
| CPU: | 4nm Octa-Core Processor |
| RAM: | 12GB |
| Operating System: | Android |
| Operating System Version: | Android 12 |
| Display Technology: | Dynamic AMOLED |
| Display Size: | 7.6-inches |
| Display Refresh Rate: | 120Hz |
| Display Definition: | QXGA+ |
| Display Resolution: | 1812 x 2176 pixels |
| Weight: | 263 g |
| Fast Charging: | Yes |
| IP Rating: | IPX8 |
| WiFi: | Yes |
| NFC: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Front Camera Resolution: | 10MP |
| Camera Features: | Includes 4MP Under Display Camera |
| Camera Resolution: | 12MP Ultra Wide + 50MP Wide-angle Camera + 10MP Telephoto Camera |
| Battery Capacity: | 4400mAh |
| Charging Port: | USB Type-C |
| Wireless Charging: | Yes |
| Google Pay: | Yes |