£119 upfront
£99 upfront
Unlimited
5G Data
Unlimited Minutes
Unlimited Text
In Stock
The Xperia 1 V blends durability with design thanks to an innovative textured finish using Gorilla Glass Victus, to ensure a strong grip and fingerprint-resistant surface. Add in scratch-resistant Gorilla Glass Victus 2 around the front and water resistance, and you're good to go in Black, Platinum Silver and Khaki Green.
| Audio Features: | Hi-resolution audio, Hi-resolution Audio Wireless (LDAC) |
|---|---|
| Operating System Version: | Android 13 |
| Display Definition: | 4K |
| Display Refresh Rate: | 120Hz |
| Display Size: | 6.5-inches |
| Display Technology: | HDR OLED |
| SIM Type: | Nano / eSIM |
| Network Bands: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Operating System: | Android |
| Dimensions: | 165mm (H) x 71mm (W) x 8.3mm (D) |
| RAM: | 12GB |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 |
| Fingerprint Scanner: | Yes |
| Virtual Assistant: | Google Assistant |
| Google Pay: | Yes |
| Memory Card Slot (microSD): | Up to 1TB |
| Display Resolution: | 1644 x 3840 pixels |
| Weight: | 187g |
| Headphone Jack: | 3.5 mm |
| Camera Features: | Photography Pro, ZEISSS quality lenses calibrated specifically for Xperia 1 V, ZEISS T* Coating, 120 fps read out speed, Up to 30 fps AF/AE burst, Up to 60 times per second continuous AF/AE calculation, Real-time Eye AF (Human, Animal), Real-time Tracking, OIS photo, Photo flash, Photo light, Hybrid zoom 15.6x (based on Wide camera 24mm), Al Super Resolution Zoom, HDR (High Dynamic Range) photo, Night shooting function, Creative look. |
| Reverse Wireless Charging: | Yes |
| Fast Charging: | Yes |
| Wireless Charging: | Yes |
| Charging Port: | USB Type-C |
| Battery Capacity: | 5000 mAh |
| Camera Resolution: | Triple camera 52MP + 12MP +12MP |
| Front Camera Resolution: | 12MP |
| IP Rating: | IPX5/IPX8 |
| Video Camera Resolution: | 4K |
| Front Camera Features: | HDR (High Dynamic Range) photo, Display flash, Hand gesture, Creative look, S-Cinetone for mobile. |
| GPS: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| NFC: | Yes |
| WiFi: | Yes |
| Internal Storage: | 256GB |