£0 upfront
£0 upfront
Features
| Audio Features: | AKG Stereo Speaker, Dolby Atmos |
|---|---|
| IP Rating: | IP68 |
| Memory Card Slot (microSD): | Up to 1TB |
| Google Pay: | Yes |
| Chipset: | Exynos 990 |
| RAM: | 12GB |
| Operating System: | Android |
| Extra Features: | Wireless DeX, Link to Windows, Bluetooth S Pen (9ms), Air Actions, Enhanced Samsung Notes, Ultra Wide Band (UWB), Point to Share |
| Display Technology: | Dynamic AMOLED |
| Display Size: | 6.9-inches |
| Display Definition: | WQHD+ |
| Display Resolution: | 1440 x 3088 pixels |
| Dimensions: | 164.8 x 77.2 x 8.1 mm |
| Weight: | 213 g |
| WiFi: | Yes |
| Headphone Jack: | via USB Type-C |
| NFC: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Slow Motion Video: | Yes |
| Video Camera Resolution: | 8K |
| Front Camera Resolution: | 10MP |
| Camera Features: | 5x Optical Zoom, 50x Space Zoom, 108MP Rear Wide Camera, 12MP Rear Telephoto Camera, Laser Auto Focus Sensor12MP (120-degree) Rear Ultra Wide Camera, Advanced Pro Video Mode |
| Camera Resolution: | Triple camera 108MP + 12MP + 12MP |
| Battery Capacity: | 4500 mAh |
| Charging Port: | USB Type-C |
| Wireless Charging: | Yes |
| Fast Charging: | Yes |
| Reverse Wireless Charging: | Yes |
| Internal Storage: | 128GB |